W tym roku szkolnym Dzień Kobiet przypadł w piątek. Od samego rana w kierunku pań nauczycielek, koleżanek były kierowane ze strony chłopców uśmiechy, życzenia, kwiaty i drobne słodycze. Przed popołudniem odbył się uroczysty apel, przygotowany z myślą o wszystkich paniach. W żartobliwy sposób, wraz z przygotowanymi strojami, przybliżone zostały sylwetki płci żeńskiej. Wiersze przeplatały piosenki o nich. Życzenia dla wszystkich i kwiaty zakończyły tę uroczystość.
Dnia 1 marca cała społeczność naszej szkoły uroczyście uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie przygotowali na tę okoliczność apel, podczas którego przybliżono sylwetki Inki, Łupaszki, Zapory oraz słynnego rotmistrza Witolda Pileckiego. Były recytowane o ich bohaterstwie wiersze oraz dobrane stosowne pieśni. Uroczystość zakończył gromki okrzyk:,,Cześć i chwała bohaterom!''
Jubileusz 50-lecia Akademii Pomorskiej w Słupsku.
24 maja odbędą się uroczystości związane z obchodami jubileuszu 50 - lecia Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jublieusz 50 - lecia Akademii Pomorskiej w Słupsku to wydarzenie nie tylko o skali regionalnej, lecz również ogólnopolskiej. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.
Życzymy wszystkim uczniom miłych, bezpiecznych ferii zimowych oraz odpoczynku po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Odpoczywajcie, cieszcie się przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Mamy nadzieję, że wrócicie wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci oraz wypoczęci, z nową energią do pracy w drugim półroczu.
Wzorcem ubiegłego roku Szkolny Bal Karnawałowy odbył się krótko przed feriami zimowymi. Miało to miejsce w czwartek, tj. 7 lutego. Na godzinę 1600 przybyła społeczność uczniowska oraz dość licznie ich rodzice. Stoły uginały się od pyszności przygotowanych przez rodziców. Były ciasta, ciasteczka, pączki, owoce i napoje. Dzieci klas I-V przybyły w karnawałowych strojach przebierańców. Spotkać można było piratów, wróżki, diabełków, postaci z bajek. Były konkursy na najciekawszy strój, wybory Miss i Mistera kategorii wiekowych, tj. I-III, IV-VI i VII-VIII i IIIG. Atmosfera sprzyjała tańcom, pląsom i ogólnej wesołości przed mającymi nadejść feriami. Zabawę uatrakcyjniło przybycie Mikołaja, przed którym klasy prezentowały swój występ. Nagrodzeni zostali sporymi paczkami. Najwytrwalsi bawili się do samego końca, czyli do godz. 2000.
Wczesnym popołudniem, dnia 22 stycznia, przybyli licznie babcie i dziadkowie. Tego dnia w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Babci i Dziadka. Po przywitaniu gości przez panią dyrektor, przewodnictwo objęła uczennica klasy VIII Aleksandra Breske, Która jako przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego poprowadziła tę uroczystość. Na początku poprosiła o występ przedszkolaków. Zaprezentowali się w wierszu, przygotowanym wspólnie tańcu i piosenkach. Następnie uczniowie klas I – VI zaśpiewali piosenkę dla babci i dziadka, a czwartacy do niej zatańczyli ,,cha-chę’’. Kolejnym punktem uroczystości była wspólnie przygotowana inscenizacja, w której narracja przeplatała się ze słynnymi utworami muzycznymi od czasów dzieciństwa babć i dziadków po ich życie małżeństwie. Piosenki we fragmentach śpiewali sami uczniowie. Spotkanie zakończyło gromkie ,,Sto lat’’ odśpiewane przez wnuków oraz przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.
Dzień 21 grudnia był ostatnim przed udaniem się uczniów na zimową przerwę świąteczną. Lekcje tego dnia trwały krótko. Wychowawcy wraz ze swoimi wychowankami w swoich klasach najpierw przygotowali wspólną Wigilię. Były życzenia, śpiew kolęd i poczęstunek. Następnie udali się wszyscy na salę gimnastyczną, gdzie odbył się Szkolny koncert Kolęd. Każda klasa wraz ze swoim wychowawcą zaprezentowała przygotowaną kolędę. Wyłoniona komisja konkursowa na koniec ogłosiła swój werdykt. Przechodnie puchary trafiły na rok w ręce przedszkolaków, klasy I, IV i III Gimnazjum. Samorząd Uczniowski dodatkowo wszystkich obdarował słodyczami. Przybyli rodzice włączyli się we wspólny śpiew kolęd, a wyróżnieni w konkursach muzycznych uczniowie zaśpiewali swoje nagrodzone utwory. Życzenia pogodnych i rodzinnych Świat Bożego Narodzenia zakończyły piątkowe popołudnie.
Choć Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy odbył się w mikołajkowy dzień, to jednak już znacznie wcześniej, w domowym zaciszu, wrzała praca dzieci. Ich pomysły, wykonanie, zaangażowanie ujrzało światło dzienne właśnie 6 grudnia. Dość licznie przybyli chętni, którym marzyło się odświętne przyozdobienie swoich mieszkań, a uczniom na sprzedaży swoich dzieł. Cel był szczytny, gdyż zgromadzone pieniądze przekazane zostaną na Fundację ,,Dzieci Brazylii’’, hospicjum oraz schronisko dla zwierząt.
Uśmiech i radość w oczach małych dzieci goszczących na kiermaszu, był pięknym podziękowaniem dla wszystkich uczniów, którzy przyczynili się do tej charytatywnej akcji.
Uroczysty apel z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole rozpoczął się o godz. 1100. Sala gimnastyczna na ten czas otrzymała jesienną oprawę, zgodną z wydarzeniem oraz obecną porą roku. Cała szkoła została przybrana w barwy narodowe. Pani dyrektor przywitała serdecznie wszystkich obecnych: rodziców, uczniów, przedszkolaków i pracowników szkoły. Po krótkim wstępie wmaszerował na salę gimnastyczną poczet sztandarowy. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Następnie uczniowie klasy III G, VIII oraz V zaprezentowali przygotowany program artystyczny pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego pana B. Szulfera. Występ zakończyli pierwszoklasiści oraz trzecioklasiści, którzy zaśpiewali swoje piosenki o Polsce. Później nastąpiło wspólne śpnie najpopularniejszych pieśni legionowych. Rozstrzygnięto też konkurs ogłoszony przez Samorząd Uczniowski na najbardziej patriotyczne przebranie klas. Wygrała klasa I i III SP. Na koniec obchodów odbył się wspólny ,,Marsz Wolności”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły – przebrani w biało- czerwone barwy.
W środę, 12 września naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość: ks. Mirosław Rietz, misjonarz od 29 lat pracujący w Brazylii. Obecni na spotkaniu uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat Brazylii, obejrzeli piękne zdjęcia obrazujące typową dla tego kraju przyrodę, z pełnymi barw roślinami, ptakami i zwierzętami. Misjonarz opowiadał m.in. o swojej pracy, o życiu dzieci w tym misyjnym kraju, o zwyczajach i brazylijskiej kuchni. Szkoda tylko, że tak szybko minął przeznaczony na spotkanie czas.
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679
z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL)
informujemy, że:
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 - 3 września 2018 roku
Zbliżające się wakacje to piękny i zasłużony czas wypoczynku, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i kadry pedagogicznej. Ważne jest, aby przebiegał on w bezpiecznych warunkach. – napisała w liście do dyrektorów szkół i placówek oświatowych Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.
Minister Edukacji Narodowej przypomniała również, że MEN przygotowało specjalny „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Opracowanie jest dostępne na stronie internetowej ministerstwa. Można w nim znaleźć wszystkie najważniejsze informacje, istotne dla rodziców i opiekunów, dotyczące przygotowań do wyjazdów na letni wypoczynek.
Przypominamy, że na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl, na której znajduje się baza wypoczynku. Dzięki stronie w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW, MATERIAŁÓW ĆWICZENIOWYCH I EDUKACYJNYCH OBOWIĄZUJĄCY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. OBROŃCÓW POLSKOŚCI NA ZIEMI UGOSKIEJ W UGOSZCZY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019.
Uwaga! Podręczniki i materiały ćwiczeniowe uczniowie otrzymają w pierwszych dniach września w szkole. Rodzice kupują tylko podręczniki i karty pracy do języka niemieckiego i podręczniki do religii (zgodnie z wykazem umieszczonym poniżej).
Podręczniki: język niemiecki
Klasa 1 |
- ich und du neu. Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 1 - ich und du neu. Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 1Autorzy: Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna ZastąpiłoMożliwość zamówienia u nauczyciela we wrześniu
|
Klasa 2 |
-ich und du neu. Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 2- ich und du neu. Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 2Autorzy: Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna ZastąpiłoMożliwość zamówienia u nauczyciela we wrześniu
|
Klasa 3 |
- ich und du. Nowa edycja. Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 3.-ich und du. Nowa edycja. Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 3Autorzy: Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło
|
Klasa 4 |
-Punkt, podręcznik do języka niemieckiego dla kl. 4 -Punkt, zeszyt ćwiczeń do języka niemieckiego dla klasy 4 Autorzy: Anna Potapowicz; Wydawnictwo Wsip
|
Klasa 5 |
-Punkt, podręcznik do języka niemieckiego dla kl. 5 -Punkt, zeszyt ćwiczeń do języka niemieckiego dla klasy 5 Autorzy: Anna Potapowicz; Wydawnictwo Wsip
|
Klasa 6 |
-ich und du. Nowa edycja. Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 6- ich und du. Nowa edycja. Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 6Autorzy: Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło
|
Podręczniki: religia
Klasa 1 |
Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa - podręcznik i zeszyt ćwiczeń; red. ks. Władysław Kubik SJ. Wydawnictwo WAM
|
Klasa 2 |
Kochamy Pana Jezusa - podręcznik i zeszyt ćwiczeń; red. ks. Władysław Kubik SJ. Wydawnictwo WAM
|
Klasa 3 |
Przyjmujemy Pana Jezusa - podręcznik i zeszyt ćwiczeń; red. ks. Władysław Kubik SJ. Wydawnictwo WAM
|
Klasa 4 |
Słuchamy Pana Boga – podręcznik; red. Wydawnictwo św. Stanisława BM
|
Klasa 5 |
Wierzymy w Pana Boga – podręcznik. Wydawnictwo św. Stanisława BM
|
Klasa 6 |
W kościele umacniamy wiarę – podręcznik. Wydawnictwo św. Stanisława BM
|
Klasa 7 |
możliwość zakupu w szkole we wrześniu
|
Klasa 8 |
możliwość zakupu w szkole we wrześniu
|
Klasa III G |
Chodźmy razem – podręcznik; red. ks. Władysław Kubik SJ. Wydawnictwo WAM |
STATUT
Szkoły Podstawowej
im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej
w Ugoszczy
Spis treści
Rozdział 1. Podstawowe informacje o szkole ………………………………………………….…… 3
Rozdział 2. Cele i zadania szkoły …………………………………………….……….…….……... 4
Rozdział 3. Organy szkoły oraz ich kompetencje i warunki współdziałania ……………….……… 5
Rozdział 4. Organizacja szkoły ………………………………………………………….………… 10
Rozdział 5. Organizacja pracowni i innych pomieszczeń szkolnych ……………….…………..… 12
Rozdział 6. Organizacja wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego …………...…….. 14
Rozdział 7. Zadania nauczycieli i innych pracowników szkoły ……………………….…….……. 15
Rozdział 8. Warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego ……………………………….….… 18
Rozdział 9. Uczniowie, ich prawa i obowiązki, nagrody i kary …………………..…………….… 37
Rozdział 10. Oddział przedszkolny. Cele i zadania oddziału przedszkolnego ………………….… 42
Rozdział 11. Oddział gimnazjalne ………………………………………………………….….….. 45
Rozdział 12. Przepisy końcowe …………………………………………………………….….….. 48
Rozdział 1
Podstawowe informacje o szkole
Ilekroć w statucie, jest mowa o:
1. ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.);
2. szkole – należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy;
3. organie prowadzącym szkołę – należy przez to rozumieć Gminę Studzienice;
4. dyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy;
5. nauczycielu – należy przez to rozumieć wychowawcę i innego pracownika pedagogicznego Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy;
6. pracowniku niepedagogicznym – należy przez to rozumieć pracownika Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy niebędącego nauczycielem;
7. uczniu – należy przez to rozumieć ucznia lub dziecko w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy;
8. rodzicach – należy przez to rozumieć rodziców lub opiekunow prawnych uczniów Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy;
9. statucie – należy przez to rozumieć statut Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy;
10. radzie pedagogicznej – należy przez to rozumieć organ Szkoły Podstawowej im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy, w zakresie realizacji jej zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki, o jakim jest mowa w art. 69 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;
1. Pełna nazwa szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy, zwana dalej szkołą.
2. Skrót nazwy szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa w Ugoszczy.
3. Szkoła jest publiczną ośmioletnią szkołą podstawową, jej ukończenie umożliwia kontynuację nauki na ponadpodstawowym etapie kształcenia.
4. Siedzibą szkoły jest budynek w miejscowości Ugoszcz nr 46.
5. Szkoła nosi imię Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej.
6. Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Studzienice z siedzibą w Studzienicach a organem nadzoru pedagogicznego jest Pomorski Kurator Oświaty.
7. Szkoła jest jednostką budżetową posiadającą wydzielony rachunek dochodów a obsługę finansowo-księgową zapewnia Zespół Ekonomiczno-Organizacyjny Oświaty i Kultury Gminy Studzienice z siedzibą w Studzienicach.
8. W strukturze szkoły są oddziały przedszkolne, których organizację oraz zasady funkcjonowania, a także prawa i obowiązki dzieci do nich uczęszczających i ich rodziców oraz nauczycieli tych oddziałów i ich zadania określa rozdział 10 statutu.
9. W strukturze szkoły do 31 sierpnia 2019 r. są klasy gimnazjalne, których organizację oraz zasady funkcjonowania, a także prawa i obowiązki oraz zasady oceniania uczniów tych klas, jak również prawa i obowiązki rodziców tych uczniów oraz nauczycieli tych klas i ich zadania, określa rozdział 11 statutu.
10. Do uczniów i rodziców oddziałów, o których mowa w ust. 8 i 9 mają zastosowanie odpowiednio rozdziały 10 i 11 statutu, a w zakresie tam nieuregulowanym należy stosować odpowiednio zapisy pozostałych rozdziałów statutu.
11. Rekrutację uczniów do szkoły regulują odrębne przepisy.
1. Zgodę na działalność organizacji harcerskich czy stowarzyszeń na terenie szkoły wyraża – po uzyskaniu pozytywnej opinii rady pedagogicznej i rady rodziców – dyrektor, który uzgadnia zakres, zasady i warunki tej działalności.
2. Szkoła ma charakter apolityczny i na jej terenie nie mogą prowadzić działalności partie i organizacje polityczne.
Rozdział 2
Cele i zadania szkoły
1. Celem szkoły jest rozwój uczniów, kształcenie różnorodnych umiejętności, które pozwalają zdobywać wiedzę i umiejętność wykorzystania jej w życiu codziennym, rozwijania kreatywności uczniów i przyjmowania postawy do jej uzupełniania i efektywnego wykorzystania przez całe życie.
2. Szkoła ma pomóc przygotować uczniów do nauki na kolejnym etapie kształcenia, kształtować postawę patriotyczną i poczucie przynależności do lokalnej wspólnoty oraz regionu.
3. Do zadań szkoły należy w szczególności:
1) zapewnienie każdemu uczniowi warunków niezbędnych do rozwoju i przygotowania do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności;
2) rozwijanie u uczniów poczucia odpowiedzialności, miłości do Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata;
3) stworzenie uczniom warunków do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły;
4) stworzenie uczniom warunków do rozwijania zainteresowań, realizowania – zgodnie z obowiązującymi przepisami – indywidualnych programów nauczania, nauczania indywidualnego oraz ukończenia szkoły w skróconym czasie;
5) pomoc uczniom w dokonywaniu świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia oraz jak najlepsze w miarę możliwości szkoły przygotowanie uczniów do obowiązkowego egzaminu zewnętrznego;
6) stworzenie życzliwej atmosfery i prawidłowych relacji w całej społeczności szkolnej (uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni szkoły, rodzice) oraz wychowanie uczniów w poczuciu własnej wartości i tolerancji wobec innych;
7) wspieranie rodziców w wychowaniu wrażliwego, światłego człowieka o wysokiej etyce i kulturze osobistej;
8) włączanie uczniów do działań służących ochronie przyrody, uświadamianiu roli i zadania człowieka w kształtowaniu środowiska;
9) udzielanie w miarę możliwości szkoły pomocy opiekuńczo-wychowawczej;
10) zapewnienie uczniom bezpieczeństwa oraz wspomaganie ich w wszechstronnym rozwoju;
11) Szkoła umożliwia podtrzymywanie poczucia tożsamości Narodowej, etnicznej, językowej i religijnej wg odrębnych przepisów.
4. Szkoła organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną według zasad określonych w przepisach ustawy.
5. Szkoła, za pośrednictwem pedagoga i psychologa szkolnego oraz doradcy zawodowego, współdziała z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i prowadzi zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia.
6. Szkoła współpracuje również z innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży, a w szczególności z: Policją, Strażą Pożarną, władzami lokalnymi i samorządowymi, sądem rodzinnym. Współpraca ta jest organizowana za pośrednictwem nauczycieli wymienionych w ust. 4, wychowawców, a także w miarę potrzeb, nauczycieli poszczególnych zajęć.
7. Szkoła tworzy pozytywnie oddziaływujące środowisko wychowawcze zgodnie ze szkolnym programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną szkoły.
8. W zakresie wolontariatu szkoła:
1) prowadzi działania promujące ideę wolontariatu wśród uczniów;
2) stwarza uczniom możliwości podejmowania działań wolontariatu organizowanych przez organizacje, stowarzyszenia, itp. działające poza szkołą na podstawie zawartych porozumień lub umów również na terenie szkoły;
3) może organizować własne działania w zakresie wolontariatu i włączać w nie uczniów.
9. Działania, o których mowa w ust. 8 pkt 2 i 3 wymagają pisemnej zgody rodziców ucznia.
Rozdział 3
Organy szkoły oraz ich kompetencje i warunki współdziałania
§ 5
1. Organami szkoły są:
1) Dyrektor;
2) Rada Pedagogiczna;
3) Rada Rodziców;
4) Samorząd Uczniowski.
§ 6
1. Dyrektor jest nauczycielem szkoły posiadającym kompetencje i uprawnienia określone w ustawie oraz innych ustawach i przepisach wykonawczych.
2. Dyrektor szkoły kieruje działalnością szkoły oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
3. Dyrektor jako przewodniczący rady pedagogicznej jest zobowiązany do:
1) tworzenia atmosfery życzliwości i zgodnego współdziałania wszystkich członków rady pedagogicznej w celu podnoszenia jakości pracy szkoły,
2) podejmowania działań umożliwiających rozwiązywanie sytuacji konfliktowych wewnątrz szkoły,
3) dbania o autorytet rady pedagogicznej, ochrony praw i godności nauczycieli, oddziaływania na postawę nauczycieli, pobudzania ich do twórczej pracy, innowacji i podnoszenia kwalifikacji,
4) zapoznawania rady pedagogicznej z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego oraz omawiania trybu i form ich realizacji.
4. Do kompetencji dyrektora, wynikających z ustawy Prawo oświatowe, należy w szczególności:
1) sprawowanie nadzoru pedagogicznego w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w szkole,
2) sprawowanie opieki nad uczniami oraz stwarzanie warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne,
3) realizacja uchwał rady pedagogicznej, podjętych w ramach ich kompetencji stanowiących,
4) dysponowanie środkami określonymi w planie finansowym szkoły, ponoszenie odpowiedzialności za ich prawidłowe wykorzystanie,
5) wykonywanie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę,
6) współdziałanie ze szkołami wyższymi w organizacji praktyk pedagogicznych,
7) odpowiedzialność za właściwą organizację i przebieg sprawdzianu po klasie VIII,
8) stwarzanie warunków do działania w zespole: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
9) występowanie do Pomorskiego Kuratora Oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia
do innej szkoły,
10) przedstawianie radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacji
o działalności szkoły,
11) wstrzymywanie wykonania uchwał rady pedagogicznej, podjętych w ramach
jej kompetencji stanowiących, niezgodnych z przepisami prawa,
12) wydawanie zezwolenia na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą,
po spełnieniu warunków określonych w ustawie Prawo oświatowe,
13) kontrolowanie spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci mieszkające w obwodzie szkoły podstawowej,
14) dopuszczanie do użytku w szkole zaproponowanych przez nauczycieli programów nauczania, podręczników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeniowych, na zasadach określonych w ustawie o systemie oświaty,
15) podawanie do publicznej wiadomości zestawu podręczników, które będą obowiązywać
od początku następnego roku szkolnego,
16) zezwalanie uczniowi na indywidualny program lub tok nauki, w trybie i na warunkach określonych w ustawie Prawo oświatowe,
17) organizowanie uczniowi, który posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, takiego nauczania,
18) ustalanie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
19) organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom uczniów
i nauczycielom, w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa,
20) ustalanie na podstawie ramowego planu nauczania szkolnego planu nauczania, w tym tygodniowego wymiaru godzin poszczególnych zajęć edukacyjnych dla poszczególnych klas na danym etapie edukacyjnym,
21) realizacja zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia.
5. Do kompetencji dyrektora jako kierownika zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami należy w szczególności:
1) decydowanie w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły,
2) decydowanie w sprawach przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom szkoły,
3) występowanie z wnioskami w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły,
4) dokonywanie oceny pracy nauczycieli oraz pozostałych pracowników zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami,
5) zapewnienie pomocy nauczycielom w realizacji ich zadań oraz doskonaleniu zawodowym,
6) zapewnienie, w miarę możliwości, odpowiednich warunków organizacyjnych do realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych,
7) zapewnienie bezpieczeństwa nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym w czasie zajęć organizowanych przez szkołę,
8) organizowanie procesu awansu zawodowego nauczycieli,
9) zawieszenie w pełnieniu obowiązków nauczyciela, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego,
10) zawieszenie w pełnieniu obowiązków nauczyciela, jeżeli wszczęte postępowanie karne lub złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy naruszenia praw i dobra dziecka,
11) współdziałanie z zakładowymi organizacjami związkowymi, w zakresie ustalonym w odrębnych przepisach,
12) administrowanie zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, zgodnie z ustalonym regulaminem tegoż funduszu, stanowiącym odrębny dokument.
6. Dyrektor szkoły w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim.
7. Dyrektor podejmuje decyzje we wszystkich sprawach związanych z właściwą organizacją procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego w szkole.
8. Dyrektor szkoły wykonuje inne zadania wynikające z przepisów prawa oświatowego.
§ 7
a) wyników klasyfikacji i promocji uczniów
§ 8
Rada rodziców jest organem szkoły powołanym na podstawie art. 83 ustawy, działającym według przyjętego przez siebie regulaminu, posiadającym uprawnienia i kompetencje określone w art. 84 ustawy oraz działającym na podstawie ustalonego przez siebie regulaminu.
1. W szkole działa rada rodziców, która reprezentuje ogół rodziców uczniów.
§ 9
1. W szkole działa samorząd uczniowski, zwany dalej „samorządem”.
§ 10
1. W celu wymiany informacji i współdziałania z innymi organami szkoły dyrektor organizuje, co najmniej dwa razy w roku szkolnym, spotkania z przedstawicielami rady rodziców, samorządu uczniowskiego i radą pedagogiczną. Spotkania mogą odbywać się również na wniosek poszczególnych organów szkoły.
2. W razie zaistnienia sporu między organami szkoły obowiązkiem tych organów jest dążenie do rozstrzygnięcia sporu na terenie szkoły. Metody i formy rozstrzygania konfliktu strony ustalają między sobą (negocjacje, mediacja, arbitraż).
3. Jeżeli dyrektor nie jest stroną w sprawie, przyjmuje rolę arbitra. Decyzja dyrektora podjęta po rozpatrzeniu sprawy jest ostateczna.
4. W przypadku gdy dyrektor jest stroną konfliktu, to arbitrem jest osoba z zewnątrz, zaakceptowana przez strony konfliktu (posiada kompetencje w materii sporu). Decyzja arbitra jest ostateczna.
5. W przypadku braku porozumienia co do osoby arbitra dyrektor zawiadamia o powstałym konflikcie organ prowadzący szkołę i organ nadzoru pedagogicznego, które podejmują dalsze działania.
Rozdział 4
Organizacja szkoły
§ 11
1. Szkoła daje wykształcenie podstawowe z możliwością uzyskania przez ucznia zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Absolwenci mogą kontynuować naukę w szkołach ponadpodstawowych, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a-d ustawy.
2. Szkoła, na podstawie decyzji rady pedagogicznej, ma prawo realizować pod opieką jednostki naukowej eksperyment pedagogiczny, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§ 12
Przebieg nauczania i wychowania uczniów jest dokumentowany a zasady prowadzenia dokumentacji określają obowiązujące przepisy oraz wydane na ich podstawie zarządzenia dyrektora.
§ 13
1. Organizacja roku szkolnego oraz zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów opierają się na przepisach ustawy w tym zakresie.
2. Klasyfikacja śródroczna jest przeprowadzana raz w roku w trzecim tygodniu stycznia.
3. Organizację obowiązkowych i dodatkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć, ustalany przez dyrektora na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.
4. Zajęcia w szkole są prowadzone w formie:
1.zajęć lekcyjnych w tym zajęć międzyklasowych lub międzyoddziałowych;
2.zajęć pozalekcyjnych.
5. Czas trwania zajęć, o których mowa w ust. 4 pkt 1, wynosi 45 minut, zaś przerwy międzylekcyjne trwają 10 minut oraz 20 minut.
6. Czas trwania zajęć, o którym mowa w ust. 5, może sporadycznie, w uzasadnionych przypadkach i po konsultacji z radą rodziców, zostać w drodze decyzji dyrektora:
1) skrócony – do 30 minut, lub
2) wydłużony – do 60 minut
z zachowaniem tygodniowego wymiaru obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
7. W uzasadnionych przypadkach dyrektor może ustalić inny czas trwania przerw międzylekcyjnych, w granicach od 5 do 30 minut, tak aby przerwy krótsze niż 10 minut i dłuższe niż 15 minut występowały co najwyżej 2 razy w ciągu dnia.
8. Zajęcia pozalekcyjne są organizowane z uwzględnieniem zainteresowań i potrzeb rozwojowych uczniów.
9. Organizację zajęć pozalekcyjnych, o których mowa w ust.4 pkt 2, zatwierdza dyrektor.
§ 14
Wybór podręczników oraz programów nauczania dokonany przez nauczycieli i sposób ich dopuszczania do użytku w szkole określają odrębne przepisy.
§ 15
1. W szkole działają zespoły nauczycieli powoływane na czas określony lub nieokreślony przez dyrektora.
2. Pracą zespołu kieruje przewodniczący powołany przez dyrektora na wniosek zespołu.
3. Zespoły pracują zgodnie z opracowanymi przez siebie planami i zadaniami do realizacji w danym roku szkolnym. Zespół przedstawia radzie pedagogicznej sprawozdanie ze swojej działalności podczas ostatniego zebrania w danym roku szkolnym, zawierające wnioski i rekomendacje.
§ 16
1. Dyrektor powierza opiekę wychowawczą nad każdym oddziałem jednemu z nauczycieli, zwanemu dalej wychowawcą.
2. Wychowawstwo powierza się na cały etap edukacyjny danego oddziału w szkole, chyba że przyczyny niezależne od dyrektora staną się powodem zmiany wychowawcy.
3. Zmiana wychowawcy, poza przyczynami, o jakich mowa w ust. 2, może nastąpić:
1) na wniosek wychowawcy zaaprobowany przez dyrektora;
2) na pisemny, umotywowany, wspólny wniosek rodziców, podpisany przez 2/3 ogółu rodziców danego oddziału, zaaprobowany przez dyrektora.
§ 17
1. Szkoła zapewnia odrębny tryb zajęć dla uczniów o specyficznych potrzebach rozwojowych, przez organizację indywidualnego nauczania lub indywidualnego toku nauki na zasadach określonych w ustawie.
2. Dyrektor, w szczególnych przypadkach określonych przepisami prawa, może zwolnić ucznia, na podstawie orzeczenia lekarskiego, z drugiego obowiązkowego języka obcego.
§ 18
Szkoła, za pośrednictwem pedagoga i innych zatrudnionych specjalistów otacza opieką uczniów, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebna jest pomoc i wsparcie, w tym pomoc materialna.
§ 19
1. Szkoła zapewnia uczniom dobrowolną oraz bezpłatną opiekę i pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
2. Do form pomocy i opieki należą:
1) zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze;
2) zajęcia korekcyjno-kompensacyjne;
3) zajęcia socjoterapeutyczne;
4) nauczanie indywidualne;
5) indywidualna pomoc nauczyciela danego przedmiotu;
6) porady, konsultacje, warsztaty.
3. Szkoła udziela uczniom pomocy materialnej ze środków w planie finansowym, zgodnie z odrębnymi przepisami, o ile takie środki zostaną szkole przekazane.
4. Szkoła może udzielać uczniom (w miarę możliwości) pomocy materialnej ze środków uzyskiwanych z innych źródeł niż ujęte w planie finansowym, zgodnie z zasadami ustalonymi w wyniku porozumienia dyrektora z darczyńcą środków.
§ 20
1. W szkole, w porozumieniu z wyższymi uczelniami, mogą być organizowane różne formy praktyk pedagogicznych dla studentów.
2. Warunki prowadzenia praktyk, o których mowa w ust. 1, oraz zasady wynagradzania nauczycieli prowadzących te praktyki określają odrębne przepisy.
3. Za właściwy przebieg zajęć edukacyjnych oraz pracy studenta odpowiada nauczyciel będący opiekunem studenta ze strony szkoły oraz opiekun wyznaczony przez szkołę wyższą.
Rozdział 5
Organizacja pracowni i innych pomieszczeń szkolnych
§ 21
1. Do realizacji celów statutowych szkoła posiada odpowiednie pomieszczenia jak:
1) sale lekcyjne;
2) pracownie:
a. informatyczne,
b. językowe;
3) plac zabaw;
4) kompleks sportowo-rekreacyjny (sala sportowa, zespół boisk).
2. Regulaminy pracowni, placu zabaw i kompleksu sportowo-rekreacyjnego określa dyrektor.
§ 22
1. Biblioteka wraz z czytelnią służy realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz w miarę możliwości wiedzy o regionie.
2. Z biblioteki i czytelni mogą korzystać uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły, a także inne osoby za zgodą dyrektora.
3. Pomieszczenia biblioteki szkolnej umożliwiają:
1) gromadzenie i opracowywanie zbiorów: książek, czasopism i zbiorów specjalnych;
2) udostępnianie zbiorów do domu oraz korzystanie z księgozbioru podręcznego w czytelni;
3) prowadzenie edukacji czytelniczej i medialnej.
4. Godziny pracy biblioteki umożliwiają dostęp do jej zbiorów podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu.
5. Organizacja biblioteki zapewnia w szczególności warunki do:
1) rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów nawyku czytania i uczenia się poprzez:
a. gromadzenie różnorodnej literatury w postaci książkowej i na nowoczesnych nośnikach informacji oraz gromadzenie i udostępnianie podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych,
b. organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi: pisarzami, historykami, itp.,
c. organizowanie konkursów czytelniczych, literackich, plastycznych, itp.,
d. przygotowywanie montaży słowno-muzycznych oraz inscenizacji utworów literackich,
e. wykonywanie gazetek tematycznych,
f. indywidualne rozmowy z czytelnikami i doradztwo czytelnicze;
2) organizowania różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną poprzez gromadzenie literatury dotyczącej regionu, w którym żyjemy, obrzędów i tradycji polskich i obcych, symboli narodowych, Unii Europejskiej, savoir-vivre i popularyzowanie tej wiedzy.
6. Zakres współpracy biblioteki obejmuje w szczególności:
1) z uczniami:
a. informowanie uczniów o zasadach udostępniania zbiorów i wyszukiwania informacji na określony temat,
b. indywidualne podejście do uczniów z uwzględnieniem uczniów zdolnych i mających trudności w nauce,
c. informowanie uczniów o stanie czytelnictwa,
d. kształcenie efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi,
e. informowanie uczniów o zaległościach;
2) z nauczycielami i rodzicami:
a. informowanie o nowościach książkowych i innych,
b. współpraca w zakresie uzupełniania zbiorów,
c. wspólne przygotowywanie imprez szkolnych;
3) z innymi bibliotekami:
a. wspólne organizowanie zajęć edukacyjnych,
b. organizowanie wycieczek do innych bibliotek,
c. uczestnictwo w spektaklach teatralnych i innych imprezach organizowanych przez inne biblioteki,
d. wspólne organizowanie konkursów,
e. prezentowanie twórczości uczniów w innych bibliotekach,
f. wspólne organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi.
7. Inwentaryzację księgozbioru biblioteki regulują odrębne przepisy.
8. Szczegółowe zasady obowiązujące w bibliotece i czytelni określa regulamin wprowadzony przez dyrektora.
§ 23
1. Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców szkoła zapewnia możliwość korzystania ze świetlicy.
2. Świetlica jest pozalekcyjną formą wychowawczo-opiekuńczej działalności szkoły. Czas pracy świetlicy określany jest corocznie w zależności od potrzeb.
3. Zajęcia prowadzone są w oparciu o plan dydaktyczno-wychowawczy grup świetlicowych. Plany pracy grup świetlicowych są układane każdego roku i uwzględniają wiek uczniów i ich zainteresowania.
4. Szczegółowe cele i zadania wychowawcze, które uwzględniają potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe uczniów, a także ich możliwości psychofizyczne, w tym zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny oraz odrabianie lekcji ujmowane są w dzienniku zajęć świetlicy.
5. Uczniowie uczęszczający na zajęcia zobowiązani są do przestrzegania regulaminu świetlicy określonego przez dyrektora.
§ 24
1. Szkoła zapewnia uczniom możliwość spożycia co najmniej jednego ciepłego posiłku w stołówce szkolnej.
2. Korzystanie ze stołówki jest odpłatne.
3. Do korzystania z posiłków uprawnieni są:
1) uczniowie wnoszący opłaty indywidualne;
2) uczniowie, których wyżywienie finansują właściwe ośrodki pomocy społecznej;
3) pracownicy szkoły.
3. Zwolnienia z całości lub części opłat określa organ prowadzący.
4. Zasady zachowania w stołówce i korzystania z niej określa regulamin określony przez dyrektora.
Rozdział 6
Organizacja wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego
§ 25
1. Koordynatorem doradztwa zawodowego w szkole jest nauczyciel doradca zawodowy.
2. Zadaniem koordynatora jest m.in.:
1) planowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę we współpracy z innymi nauczycielami prowadzącymi zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego w tym z wychowawcami klas;
2) dokonywanie systematycznej diagnozy zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w planowaniu dalszego kształcenia i kariery zawodowej;
3) gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych dla uczniów;
4) wskazywanie uczniom, rodzicom i nauczycielom źródeł informacji na temat:
a. rynku pracy oraz trendów rozwojowych zawodów i zatrudnienia,
b. możliwości wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów w pracy,
c. możliwości dalszego kształcenia dla uczniów z problemami emocjonalnymi i niedostosowaniem społecznym,
d. programów edukacyjnych Unii Europejskiej oraz porównywalności dyplomów
i certyfikatów zawodowych;
5) prowadzenie indywidualnego doradztwa edukacyjnego i zawodowego dla uczniów i ich rodziców;
6) prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej;
7) wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych przez organizowanie spotkań szkoleniowo-informacyjnych, gromadzenie, udostępnianie informacji i materiałów do pracy z uczniami;
8) współpraca z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolne doradztwo zawodowe.
Rozdział 7
Zadania nauczycieli i innych pracowników szkoły
§ 26
1. Nauczyciele prowadzą pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą.
2. W celu realizacji swoich obowiązków nauczyciel jest zobowiązany przede wszystkim do wykonywania następujących zadań:
1) przedstawiania programu nauczania i proponowania podręczników obowiązujących uczniów;
2) realizowania programów kształcenia oraz wychowania i opieki;
3) właściwego doboru metod, form organizacyjnych i środków dydaktycznych w nauczaniu przydzielonych zajęć edukacyjnych;
4) realizowania programów i planów pracy szkoły w zakresie wskazanym dla danego nauczyciela;
5) realizowania zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów w przewidzianym przepisami prawa wymiarze i zakresie;
6) wzbogacania swojego warsztatu pracy dydaktyczno-wychowawczej;
7) wspierania, poprzez działania pedagogiczne, rozwoju psychofizycznego uczniów, ich zdolności oraz zainteresowań dostosowanych do potrzeb uczniów;
8) udzielania pomocy uczniom w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych;
9) bezstronnego, obiektywnego, sprawiedliwego oraz systematycznego oceniania i traktowania wszystkich uczniów;
10) informowania rodziców uczniów i wszystkich członków rady pedagogicznej (w zależności od potrzeb i sytuacji) o osiągnięciach i niepowodzeniach szkolnych swoich uczniów;
11) uczestniczenia w różnych formach doskonalenia zawodowego;
12) prawidłowego prowadzenia dokumentacji dotyczącej nauczania przedmiotu i działalności wychowawczej, zgodnie z obowiązującymi przepisami i poleceniami dyrektora;
13) pełnienia dyżurów zgodnie z przyjętym harmonogramem;
14) sprawowania opieki nad uczniami w czasie zajęć dydaktycznych i wychowawczych na terenie szkoły i poza nią, zgodnie z przepisami BHP i odrębnymi regulaminami;
15) wykonywania poleceń służbowych.
§ 27
1. Wychowawca sprawuje opiekę wychowawczą nad powierzonym mu oddziałem, tworzy warunki wspomagające harmonijny rozwój uczniów tego oddziału, proces uczenia się oraz przygotowanie do samodzielnego życia.
2. Zadania, prawa i obowiązki wychowawcy określają obowiązujące przepisy oraz statut.
3. Wychowawca klasy realizuje przede wszystkim następujące zadania:
1) organizuje proces wychowania w oddziale, dostosowując środki oddziaływania do sytuacji i potrzeb ucznia;
2) współdziała z nauczycielami uczącymi w oddziale i koordynuje ich działania wychowawcze;
3) współpracuje z rodzicami uczniów oraz włącza ich w programowe i organizacyjne sprawy oddziału i szkoły;
4) organizuje indywidualną opiekę nad uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze;
5) ustala roczny plan pracy wychowawczej i tematykę zajęć do dyspozycji wychowawcy;
6) ustala śródroczne i roczne oceny zachowania uczniów w oparciu o kryteria i terminy określone w statucie oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa;
7) prowadzi dokumentację oddziału i każdego ucznia.
4. Wychowawca ma m.in. prawo do:
1) uzyskania pomocy merytorycznej i psychologiczno-pedagogicznej potrzebnej mu do pracy wychowawczej;
2) wnioskowania o przyznanie pomocy finansowej dla ucznia przeznaczonej na cel związany z zdaniami oddziału (wycieczki, wyjścia do kina, teatru itp.) ze środków zgromadzonych przez radę rodziców lub sponsorów szkoły.
§ 28
1. Pedagog szkolny odpowiada za wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli wynikających z programu wychowawczo-profilaktycznego.
2. Do zadań pedagoga należy w szczególności:
1) rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych;
2) określanie form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami, pomocy psychologiczno-pedagogicznej odpowiednio do rozpoznanych potrzeb;
3) organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli;
4) podejmowanie w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli, działań wychowawczo-profilaktycznych wynikających z przyjętego w szkole programu;
5) działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej;
6) kontrola spełniania przez uczniów obowiązku szkolnego;
7) stała współpraca z wychowawcami;
8) systematyczne prowadzenie dokumentacji określonej odrębnymi przepisami dotyczącej pracy pedagoga.
§ 29
1. W szkole zatrudniony jest nauczyciel bibliotekarz, który gromadzi, opracowuje i udostępnia zasoby biblioteki, inspiruje i koordynuje działania w zakresie upowszechniania czytelnictwa i przygotowania do korzystania z informacji w szkole.
2. Do zadań bibliotekarza należy m.in.:
1) w ramach pracy pedagogicznej:
a. udostępnianie zbiorów, organizowanie warsztatu informacyjnego,
b. sprawowanie nadzoru nad uczniami przebywającymi w bibliotece i czytelni,
c. prowadzenie działalności informacyjnej,
d. udzielanie porad przy wyborze lektury,
e. opiekowanie się zespołami uczniów współpracujących z biblioteką i pomagających bibliotekarzowi w pracy,
f. prowadzenie różnorodnych form upowszechniania czytelnictwa (wystawy, konkursy, inne imprezy czytelnicze) i umiejętności korzystania z informacji,
g. wspomaganie nauczycieli i wychowawców w pracy dydaktycznej i wychowawczej przez wskazywanie właściwej lektury i informacji,
h. udział w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły poprzez współpracę z wychowawcami klas, nauczycielami, rodzicami, bibliotekarzami innych szkół i bibliotek, w tym pedagogicznych i publicznych oraz innymi instytucjami pozaszkolnymi;
2) w ramach prac organizacyjno-technicznych m.in.:
a. informowanie rady pedagogicznej na podstawie prowadzonej statystyki wypożyczeń i obserwacji o poziomie czytelnictwa w poszczególnych klasach,
b. gromadzenie, opracowywanie, ewidencjonowanie, selekcjonowanie i konserwacja zbiorów,
c. sporządzanie planów pracy oraz okresowych i rocznych sprawozdań z prowadzonej działalności,
d. organizowanie, aktualizowanie i prowadzenie warsztatu informacyjnego biblioteki.
§ 30
W szkole zatrudniony jest logopeda, do którego zadań należy w szczególności:
1. dokonywanie diagnoz logopedycznych;
2. tworzenie programów terapii logopedycznej uwzględniających indywidualne potrzeby uczniów;
3. działania w zakresie profilaktyki logopedycznej i prowadzenie terapii logopedycznej;
4. motywowanie uczniów do działań niwelujących zaburzenia artykulacyjne;
5. wzmacnianie wiary uczniów we własne możliwości, rozwijanie samoakceptacji i kształtowanie pozytywnej samooceny;
6. wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z wadą wymowy;
7. prowadzenie ćwiczeń wspomagających terapię zburzeń komunikacji werbalnej;
8. utrzymywanie stałej współpracy z rodzicami uczniów, pozostających pod opieką logopedy, w celu ujednolicenia oddziaływań terapeutycznych;
9. utrzymywanie współpracy z wychowawcami, pedagogiem i psychologiem.
§ 31
1. W szkole zatrudnieni są pracownicy niepedagogiczni na stanowiskach:
1) sekretarza szkoły;
2) intendenta;
3) sprzątaczki;
4) konserwatora/palacza;
5) kucharki;
6) pomocy kuchennej;
7) pomocy przedszkolanki
2. Zasady nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, pracowników niepedagogicznych oraz ich prawa i obowiązki określają odrębne przepisy oraz ich zakresy czynności.
Rozdział 8
Warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego
§ 32
1. Ocenianie uczniów ma na celu:
1) informowania ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
2) udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak dalej powinien się uczyć;
3) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
4) dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz szczególnych uzdolnieniach ucznia;
5) umożliwianie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej;
6) wdrażanie ucznia do systematycznej pracy;
7) kształtowanie u ucznia umiejętności wyboru wartości pożądanych społecznie i kierowanie się nimi we własnym działaniu;
8) udzielaniu wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju.
2. Ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia i jego zachowanie
3. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:
1) wymagań określonych w postawie programowej kształcenia ogólnego lub wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania
2) wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania – w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych.
Ocenia się również aktywność ucznia na zajęciach oraz przygotowanie do zajęć.
4. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę oddziału, nauczycieli oraz uczniów danego oddziału klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w statucie szkoły.
5. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1) Formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych, ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć dla mniejszości narodowej;
2) Ustalanie kryteriów oceniania zachowania;
3) Ustalanie ocen bieżących i śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć dla mniejszości narodowej, a także śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
4) Przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;
5) Ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć dla mniejszości narodowej oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
6) Ustalanie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
7) Ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia.
Informowanie rodziców na początku roku
§ 33
1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o:
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych;
Dokumentem potwierdzającym ten fakt jest zapis w dzienniku lekcyjnym.
2. Wychowawca oddziału na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania.
3. Wymagania edukacyjne, sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych i zasady oceniania zachowania zostaną przekazane uczniom i rodzicom ustnie oraz udostępnione w formie pisemnej w pokoju nauczycielskim w obecności wychowawcy oddziału lub nauczyciela przedmiotu.
Dostosowanie wymagań edukacyjnych oraz zwolnienia z zajęć
§ 34
1. Nauczyciel jest obowiązany indywidualizować pracę z uczniem na zajęciach edukacyjnych do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
2. Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
3. Wymagania edukacyjne dostosowuje się do przypadku ucznia:
1) posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym;
2) posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania -na podstawie tego orzeczenia;
3) posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistyczne, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii;
4) nieposiadającego orzeczenia lub opinii, który objęty jest pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów.
4. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
5. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych lub informatyki, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
6. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z wykonywanych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, zajęć komputerowych lub informatyki uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
7. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego.
8. W przypadku ucznia, o którym mowa w ust. 7, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
9. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
Uzasadnianie oceny i wgląd do prac
§ 35
1. Uczeń w trakcie nauki otrzymuje oceny:
1) bieżące;
2) klasyfikacyjne:
a. śródroczne,
b. roczne.
2. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.
3. Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne (bez kartkówek) nauczyciel ma obowiązek przechowywać cały rok szkolny. Na prośbę ucznia lub jego rodziców nauczyciel powinien uzasadnić ustaloną ocenę.
4. Uzasadniając ocenę nauczyciel ma obowiązek:
1) odwoływać się do wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych rocznych i śródrocznych ocen klasyfikacyjnych, w przypadku oceny zachowania – do kryteriów ocen zachowania;
2) przekazywać uczniowi informację o tym, co zrobił dobrze, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia;
3) wskazać uczniowi jak powinien się dalej uczyć.
5. Na wniosek ucznia lub jego rodziców nauczyciel udostępnia do wglądu dokumentację dotyczącą egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego lub inną dokumentację dotyczącą oceniania ucznia.
6. Dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana do wglądu uczniowi i jego rodzicom.
Formy pracy ucznia podlegające ocenie
§ 36
1. Ocenie podlegają wszystkie formy pracy ucznia:
1) prace klasowe na jednej lub dwóch godzinach lekcyjnych obejmujące treść całego działu, (lub dużą część działu);
2) testy;
3) kartkówki z trzech ostatnich tematów;
4) prace domowe;
5) zadania i ćwiczenia wykonane przez uczniów podczas lekcji;
6) sprawdziany;
7) wypowiedzi ustne;
8) prace w zespole;
9) testy sprawnościowe;
10) prace plastyczne i techniczne;
11) działalność muzyczna.
2. W pracy pisemnej ocenie podlega:
1) rozumienie tematu;
2) znajomość opisywanych zagadnień;
3) sposób prezentacji;
4) konstrukcja pracy i jej forma graficzna.
2a. Ilość prac pisemnych przewidzianych w półroczu jest zależna od specyfiki przedmiotu; ustala ją i podaje każdy z nauczycieli.
3. Wypowiedzi ustne to: udział i przygotowanie ucznia do zajęć oraz odpowiedź na pytanie nauczyciela. W wypowiedzi ustnej ocenie podlega:
1) znajomość zagadnienia;
2) samodzielność wypowiedzi;
3) kultura języka;
4) precyzja, jasność, oryginalność ujęcia tematu.
4. Ocenę za pracę w grupie może otrzymać cały zespół lub indywidualny uczeń. Ocenie podlegają umiejętności:
1) planowanie i organizacja pracy grupowej;
2) efektywne współdziałanie;
3) wywiązywanie się z powierzonych ról;
4) rozwiązywanie problemów w sposób twórczy.
5. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
6. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, zajęć technicznych, zajęć artystycznych, muzyki i plastyki należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego systematyczność udziału w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach na rzecz sportu szkolnego i kultury fizycznej.
7. Oceny bieżące z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć dla mniejszości narodowej dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
Skala ocen
§ 37
1. Rada Pedagogiczna przyjęła następującą skalę ocen:
1 - stopień niedostateczny (ndst);
2 - stopień dopuszczający (dop);
3 - stopień dostateczny (dst );
4 - stopień dobry (db );
5 - stopień bardzo dobry (bdb);
6 - stopień celujący (cel).
1a. Ustalono również, ze plusy (+) i minusy (-) nauczyciel stosuje tylko przy ocenach bieżących. Przyjęto klucz klasyfikacyjny, którym posługiwać się będzie każdy nauczyciel podczas poprawiania sprawdzianów:
Kartkówki Sprawdziany dłuższe
- 0-30% - stopień niedostateczny, 0-30% - stopień niedostateczny
- 31-50% - stopień dopuszczający, 31-45% - stopień dopuszczający
- 51-75% - stopień dostateczny, 46-70% - stopień dostateczny
- 76-90% - stopień dobry, 71-85% - stopień dobry
- 91-100% - stopień bardzo dobry. 86-93% - stopień bardzo dobry
94-100% - stopień celujący
W klasach I-III nauczyciele są zobowiązani opisać (w postaci znaczka) każdy stopień bieżący. Poza tym każdy uczeń posiada kartę osiągnięć szkolnych, którą co miesiąc podpisują rodzice. Wszyscy nauczyciele stosują przyjętą skalę ocen.